Materiał wytwarzany jest z makulatury gazetowej, pozyskiwanej z recyklingu, co czyni ją najbardziej ekologiczną z izolacji. Surowcem jest celuloza – materiał z włókien drzewnych.
Podczas produkcji izolacji odpowiednio przygotowany papier poddają rozdrobnieniu a następnie impregnują m.in. związkami boru oraz wodorotlenku glinu w postaci drobnoziarnistego granulatu w ilości do 18 % masy wyrobu gotowego. Dodatek tych substancji sprawia, że włókna celulozowa stają się odporne na rozwój pleśni i grzybów, a także stają się trudnopalne.
Zalety izolacji celulozowej:
- Dzięki metodzie natryskowej idealnie wypełnia materiałem przestrzenie, co całkowicie eliminuje powstawanie mostków termicznych
- Nie traci z czasem swoich właściwości izolacyjnych
- Obojętna dla zdrowia. Nie powoduje alergii, nie uczula
- Niezapalna (ulega jedynie zwęgleniu)
- Niezmienna w czasie. Prawidłowo zagęszczona izolacja nie obsuwa się ani nie osiada.
Zastosowanie:
- poddasza, stropy, stropodachy
- podłogi
- przestrzenie trudno dostępne
- ściany zewnętrzne, działowe.
Wyróżniamy dwa rodzaje wykorzystania celulozy:
- Docieplenie celulozą (metoda na sucho „blow-in”), polega na wdmuchiwaniu materiału izolacyjnego w przestrzeń miedzy elementami konstrukcji (pustki w ścianach, stropach, połaciach dachowych) lub luźne wysypywanie do przestrzeni (poddasze nieużytkowe, powierzchnie stropodachu wentylowanego).
- Natrysk celulozą (metoda na mokro „spray-on”), polega na zwilżaniu włókien celulozy klejem bądź wodą (spoiwem). Charakteryzuje się równomiernym przyleganiem oraz szczelnym wypełnianiem nierównych powierzchni i wszelkich szczelin. Sprawdza się doskonale jako wypełnianie uszkodzonych stref w ociepleniach.